Yağ çubuğu farklılık gösterebilir, farklı bir Volkswagen’e göre kıyaslamak mümkün değil. Kısa tip ve uzun tipleri olduğu için kendi aracınızın yağ seviyesini en iyi siz bilirsiniz.

Yağ seviyesini kontrol etmeden önce bilmeniz gereken  2 şey var:

  • Yağ çubuğunu kontrol edeceğiniz anda t2’nizin düz zeminde durduğuna emin olmanız gerekiyor. Aksi halde doğru sonuca ulaşamazınız.
  • Motor sıcakken yağ seviyesini kontrol ettiğinizde doğru seviyeyi göremezsiniz. Motor sıcak ve yağ henüz motorunuzun her yerinde olabilir. Bu yüzden yağ kontrolü motor soğukken yapılmalıdır.


T2’nizi kullanırken sağa ve sola sert virajlarda göstergenizdeki yağ ışığı titreyecektir. Bu durumda büyük ihtimalle motorunuzun içindeki yağ 1 lt’den daha azdır. Yağ seviyenizi sık sık kontrol etmeli, seviye düşmeden önce tamamlamalısınız. Volkswagen motorları yapısı gereği bir miktar yağ yakmak üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle çoğu Volkswagen sahibi 2.75 lt olan yağ haznesine 3 lt yağ koymaktadır. Motor yağ koyma limiti 2.75’tir. 3 lt eklediğinizde normalden daha fazla yağ koymuş olursunuz. Sağlıklı bir motor fazla koyduğunuz yağı bir şekilde atacaktır.

Yağı 2.75 ile 3 lt arasında koymak çok büyük bir sorun değil, ancak çok fazla yağ koyarsanız bu motorunuza zarar verecektir. Çok fazla koyulan yağ, keskin virajlara girildiğinde pistonların altlarına taşabilir. Bu durum devam ederse kasnağın arkasındaki karterdeki havalandırmadan sızıntı oluşturur ve daha sonra kasnak bu yağı motor yuvasına iter. Motorunuzun sağlamlığına güveniyorsanız 2.75 lt ile 3 lt arasında yağ koymalısınız.

Yağ çok düşükse, normalden daha fazla ısınacaktır. Motorunuz yağsız kalırsa ısınma da haliyle en üst seviyede olacaktır ve motorunuz çok kısa bir süre sonra hayata gözlerini yumacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir