Boya ve İç Renkler (döşeme rengi)

BBBB II. Boya rengi
BBBB II . İç renk (kapı panelleri ve koltuklar)

Boya Kodları

T2’lerde boya rengi ilk 4 rakamla ( BBBB II) gösterilir. Çoğu durumda bu kod ikiye ayrılabilir, çift renk üretilen T2’lerde buna rastlanır. İlk iki karakter ( BB BBII) arabanın alt kısmı için kullanılan boya rengini gösterir. Son iki karakter (BB BB II)  üst kısmındaki rengi gösterir.

 


Metal plakada BBBB ‘ J6J6 ‘ olarak yer alır :
T2’nin alt kısmı: Neptün Mavisi (J6)
T2’nin üst kısmı: Neptün Mavisi (J6)
 
Boya kodu J6J6 olan otobüs ..

Bu, ‘G9R1‘ boya koduna sahip, iki renkli bir T2’dir:
T2’nin alt kısmı: Senegal Kırmızı (G9)
T2’nin üst kısmı; Pastel Beyaz (R1)
 

Boya kodu G9R1 olan otobüs

 

Özel bir amaç için üretilen otobüsler genellikle standart boya renk kodlarına sahip değildir. Onlar ‘Sonderlackierung’ var, yani özel bir boya rengine sahipler. Bu tür araçlara örnekler: Westfalia kamp araçları, Ordu araçları, İtfaiye araçları ve Alman posta araçlarıdır. Çoğu durumda ‘5’ veya ‘9’ ile başlayan bir kodları vardır. Örneğin: ‘ 9135 ‘, ‘ Deutsche Bundespost ‘ (Alman Posta) için özel olarak kullanılan bir renk olan ‘postgelb’ (‘Posta Sarı’) anlamına gelir .

VW’nin Westfalia kamp araçları için neden özel boya kodları kullandığı belli değil. Bu veriyollarındaki renkler aslında standart renklerdir, ancak özel bir kodla belirtilirler.

Boya plakalı M plakaHer renk için iki farklı kod türü bulunur. İlki ‘plaka kodu’. metal plakaya basılan kod budur. İkinci kod ‘renk kodu’.  Volkswagen, bu sayıyı literatüründeki renkleri belirtmek için kullanır.  Bu kodu arabanızda da bulabilirsiniz. M-levhasının altına sabitlenmiş gümüş çıkartmanın üzerine basılmıştır.

Soldaki resim, 1976 yılında üretilen bir T2’ye ait ve boya renk kodunun etiketi görünüyor. Plakada “E1E1” (yani tek renk “Parlak Turuncu”) yazıyor. Çıkartmada “leuchtorange L20B” yazıyor. Bu rengin Almanya’daki adıdır. “L20B” renk kodudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir