T2’lerde ısınma probleminin çözümü soğuk hava girişini engellemekle başlar. İçeriyi ne kadar ısıtmaya çalışsanız da, cam kenarlarından, kapı döşemelerinden gelen soğuk hava içerinin ısınmasını engelleyecektir.

  • Önce temiz hava girişinizin sağlam olup olmadığını kontrol edin. Eğer soğuk hava kolu düzgün açıp kapatmıyorsa ya düzeltin ya da ön ızgarayı söküp bantla soğuk hava gelen yerleri güzelce kapatın. Temiz hava istiyorsanız kelebekleri açın, kelebekler yoksa camı açmanız bile yetecektir.
  • Fitillerinizin zedelenen yerleri varsa elden geçirin, gerekirse silikon bir madde alıp boşlukları kapatın. Soğuk hava giren yerleri tespit etmenin en güzel yolu, 1 arkadaş ve 1 el feneridir. Hava karardığında arkadanışınız el feneriyle dışarıdan ışık tutarak, siz de içeride ışığı gördüğünüz yerlerde silikon işlemi yapacaksınız.

Soğuk havanın gireceği yerler kapandıktan sonra sıcak hava kanallarını elden geçirmek gerekir.

Kalorifer kazanlarının bağlı olduğu yerlerde karton / folyo borular vardır. Bunlar zamanla yıpranır ya da su aldıkça özelliğini kaybedebilir. Öncelikle yıpranan malzemeyi değiştirip dışını koruyucu bir malzemeyle kapatmak lazım. PVC boruyla bile koruyacabileceğiniz hortumları, buna benzer malzemeşer kullanarak ısı kaybını önleyebilirsiniz.

Aynı şekilde arkadan öne gelen sıcak hava kanalının da güzel bir şekilde izolasyonunun yapılması lazım. Ayrıca kalorifer kazanlarında çürük olup olmadığı kontrol edilmeli, gösterge üzerinde bulunan sıcak hava kollarının kazanlara bir tel ile bağlandığına emin olun. Kolu açık konuma getirdiğinizde kazandaki kanalın tamamen açık olması da önemlidir.

Unutmayın, T2’lerde sağlıklı bir şekilde çalışan kaloriferde içeride üşümek söz konusu bile olamaz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir